Sajnos hétvén dolgozom, úgyhogy nem volt időm új bejegyzésre, bár nem is történt sok minden.
Lassan itt a Gameday, és ezen a napon az igazi amerikai futball rajongó férfiember nem igazán tud másra koncentrálni, csak az esti meccsre. Én azért igyekszem, hátha meg tudom könnyíteni a várakozást.
Egy Magyarországon (valószínűleg az amerikai tinivígjátékok miatt) nem túl sokra tartott sportágról és annak képviselőiről lesz szó ebben a bejegyzésben, vagyis a cheerleadingről és a cheerleaderekről (a wikipédia sokat segített az információgyűjtésben)!
A cheerleading, amit "hajrázás"-ként fordítottak magyarra tulajdonképpen a torna, a tánc és az akrobatika mozdulatait egyesíti egyetlen csapatsportágba. Manapság a sportágat leginkább lányok vagy vegyes csapatok űzik, de nem volt ez mindig így.
Az első hajrázó klub az 1870-es években alakult a Princeton egyetemen, ez volt a Pep Club (buzdító klub) és tagjai csakis férfiak voltak. Az első - klasszikus értelemben vett - Cheerleading Sqadot Johnny Campbell alapította meg 1898-ban a Minnesotta-i Egyetemen. Nők az 1920-as években kezdték el a szurkolást (a világháború után a nők az élet minden területén nagyobb teret nyertek).
Egy másik közkedvelt, de kevéssé valószínű teória szerint (mint minden ami jó) ez a sportág is Európából származik: Napóleon bevonulásakor majorettek (fiatal, labdákat dobáló, pálcákat pörgető, virágszirmokat szóró lányok) szórakoztatták a párizsi tömeget a későbbi császár lova előtt.
De most vissza amerikához. A sportág legnagyobb alakja egyértelműen Lawarence Herkimer, aki 1948-ban megalapította az első hivatalos szövetséget, így taníthatóvá vált a hajrázás, 1956-ban pedig bevezette a pompont.
Azóta a sportág rohamosan fejlődik, de még mindig nem tudott teljesen függetlenedni a hajrázott sportoktól, az amerikai futballtól és a kosárlabdától.
Néhány egyéb érdekeség:
- Bár a hajrázók mintegy 97%-a nő, a sportágat a férfiak találták fel és űzték kizárólagosan az 1920-as évekig. A professzionális csapatokban már fele-fele arányban vesznek részt nők és férfiak.
- Az amerikai hajrázók 83%-a B-s vagy annál jobb tanuló (ez Magyarországon a négyesnek felel meg). Az egyetemeken is sok a hajrázó, akik csak bizonyos tanulmányi átlag fölött kapnak ösztöndíjat a sportteljesítményükért.
- Az USA-ban egy átlagos hajrázó körülbelül 160 centiméter magas és körülbelül 49 kiló.
- A hajrázó nők 98%-a atletizált korábban,
- A hajrázók 62%-a űz versenyszerűen más sportágat is.
- Az USA-ban az iskolák 80%-nak van pomponcsapata, többségük amerikai futball-csapathoz kötődik.
- A leggyakoribb hajrázó-sportsérülés a törött kar és a felhasadt száj.
Általában a középiskolák csapataiba is óriási teljesítmény bekerülni, hát még az NFL-be. A lányoknak általában saját koreográfiát és egy a válogatás helyszínén betanult koreográfiát is be kell mutatniuk. Emellett személyes beszélgetés is van és hát nem igen láttunk még csúnya cheerleadert, szóval számít a külső is...
Úgy tudom a Brownsnak, a Packersnek és a Steelersnek nincs csak hivatalos cheerleader csapata, ennek okairól nem iagzán tudok. A Steelers rajongók azt mondják azért, mert ők egy komoly csapat, de a rossz nyelvek szerint ez inkább a korábbi pénzhiányból adódott (ahogy a féloldalas sisakfestés is).
Az NFL honlapján minden hétről van egy jó kis fotóválogatás, szóval ott további cheerleader fotókat is találhattok. Nem linkelem be, mert a keresőt kell használni, de biztos megtaláljátok, betettem néhány motiváló képet:)
A Phillynek természetesen van csapata, nem is akármilyen, íme egy kis ízelítő:
Jó nyálcsorgatást az esti meccsig:P