Mindenki egyetért azzal, hogy szükségünk van legalább 2, de akár 3 új linebackerre idén. A kérdés, mennyi érkezzen közülük drafton, illetve hozzunk-e valakit a szabadügynök piacról. Eddig azon a véleményen voltam, inkább érkezzen draft elején egy középső LB (Kuelchy), aztán 2-3. körben egy szélső LB, meg valami rutinos róka szabadügynökként, de ő ne legyen nagy név, nálunk szinte mindenki upgrade úgyis. Ezt a verziót továbbra is aláírnám, egy Kuelchy, Zach Brown draft esetén nem érdekelne egyáltalán a FA piacon lévő LB-k. De ismerjük Andy Reidéket, sose oda húznak drafton, ahova mi szeretnénk. Így akár érkezhet DT, RT vagy valami más első körben, onnantól pedig szinte lehetetlen 2 olyan LB-t találni, akik szeptembertől kezdők lehetnének. Ezért hozzunk csak jó játékost szabadügynök piacról.
Biztosan mindenkinek vannak jelöltjei, hiszen jelenleg úgy tűnik, FA lesz Curtis Lofton, Stephen Tulloch, D’Qwell Jackson vagy az alulértékelt Dan Connor. Az enyémen azonban nincs köztük, én a Seattle lejáró szerződésű LB-jét, David „Heater” Hawthronet szeretném. Tavaly Asomughát akartam, idén őt. Vajon kétszer teljesíti Eagles vágyam? Kiderül. Addig is azonban ismerjük meg őt. (Javaslat, linkekre kattintsatok, legtöbb esetben egy mozgóképre visznek.)
Kezdjük a sablonokkal: 6’0 magas, 246 font, 26 éves, 2008 óta van a ligában, draftolatlan szabadügynökként került Seattlebe. Újoncként korlátozott szerepet kapott csak, de 2009-ben a harmadik héten már kezdőként futhatott ki a gyepre (Lofa Tatupu sérülése miatt), és helyt áll azonnal: 16 tackle (1 volt ebből csak assist), 1 interception, 1 elütött passz. Tatupu ugyan visszatért következő héten, de pár forduló múlva újra kidőlt, és a 8. héttől már végig Hawthorne volt a kezdő. Ez azóta sem változott, mindössze 2 találkozón nem kezdett 2009 óta (idén az 1 héten egyáltalán nem játszott sérülés miatt, a harmadik héten pedig csak csereként).
Év |
Meccsek |
Tackle |
Sack |
Interception |
Elütött passz |
Kiharcolt fumble |
2008 |
14 |
12 |
- |
- |
- |
- |
2009 |
16 |
117 |
4 |
3 |
5 |
2 |
2010 |
16 |
106 |
- |
1 |
4 |
3 |
2011 |
15 |
115 |
2 |
3 |
6 |
- |
2009-ről már beszéltünk, ott Tatuput helyettesítette. 2010-ben Tatupu volt a középső LB, Hawthorne Sam LB szerepében játszott, idén pedig Tatupu utáni érában ő lett a Mike, azaz a középső LB. Mind 2009-ben, mind 2010-ben, mind 2011-ben ő volt csapatában a legtöbb szerelést elérő ember. Ezek után gondolom érdekes, miért nem tartja meg a Seahawks, ahol idén tényleg elit védelem kezdett épülni. Nos, idézném a Seattle Times újságíróját, Danny O’Neilt: „David Hawthorne helyzete érdekes lesz. Nem tudom, mekkora értékű szerződést kaphat, ha szabadügynök lesz. Sorozatban 3 éve csapatában ő éri el a legtöbb szerelést, idén nagyrészt kificamodott térddel játszott, közben pedig a védelem egyik vezére volt. De ők gyorsabb játékost szeretnének a LB sorba, könnyen KJ Wright veheti át a belső pozíciót, ami olcsóbb alternatíva valószínűleg, mint David megtartása. Tehát ne lepődjünk meg, ha David Hawthorne távozik.”
Úgy vélem, ennyi nekünk is elég, hogy elhiggyük, valóban kikerülhet a piacra Hawthorne. 3 meccsére tekintenénk vissza, felhasználva több Seahawks fanoldalt. Ne feledjétek, egész évben gond volt térdével, ami mobilitását nagyban befolyásolta.
Első meccs: vs. Giants (5. hét)
Szezon elején járunk, ekkor még a Giants nem Super Bowl formában futballozott, a Seattle védelmét pedig nem gondolták sokan ekkor még annyira elitnek. De nézzünk negatív és pozitív dolgokat Davidről.
Negatív:
- Szinte egész meccsen jó volt zónában, de egy nagy hibája volt, ami touchdownhoz vezetett. Középső zónáért felelt, amibe csak Jake Ballard, a TE lépett be, ő mégis üresen hagyta. No, nem látványosan, de ahhoz elégé, hogy elkapja a TE 2-3 yardra gólvonaltól a játékszert, majd onnan Hawthornenal is a nyakában beküzdje magát a célterületre.
- Sokszor ment blitzre a meccs folyamán, többször is kicsit késleltetve szándékosan (egy pillanatig eljátssza, hogy visszalép coverezni, majd megindul QB felé). De nem volt elég hatékony ilyenkor, sokszor látszott, vacillál, melyik lyukon kéne mennie befelé.
- Alapvetően jól ütközik Hawthorne, de ezen a meccsen több esetben is volt, hogy nem elég mélyen próbált szerelni, így pedig nem vitte le emberét. Szerencséjére ekkor sem szabadult ki a támadójátékos, de értékes yardokat szállított, míg David leráncigálta a földre. Következetesebben kellene néha ütköznie, first downok múlhatnak ezen.
- A második félidőre nagyon elfáradt, ez látszott, sokkal kisebb emberek blokkolták meg, le is cserélték végül.
Pozitív:
- A találkozó elején nem lehetett blokkolni. Sokszor leolvasta, ki szeretné ott blokkolni, és előbb támadt rá és lépett el mellette. Ugyan nem minden esetben ért oda a labdás emberhez, de onnantól már borult a Giants blokkolási sémája, illetve réseket is betömött.
- Erős srác nagyon, amiről Kevin Booth is mesélhet. Booth 320 font körülbelül, de Hawthorne átment rajta. Úgy lökte arrébb, mint edzésen egy bábút. Nem sebességből vagy technikából csinálta, hanem pusztán erőből.
- Említettem, hogy második szándékból nem blitzelt olyan jól. De amikor fellépett a LoS-hez vagy onnan 1-2 yardra, akkor rendre ott volt Eli Manning nyakán. Ezt Eli is észrevehette, mert amikor második szándékból indult meg David, ugyan nem tudott veszélyes lenni, de Eli mindig el is lépett szinte azonnal, pedig még volt közte és Hawthorne között egy blokkoló általában.
- Ezt pedig szinte magyarázni sem kell, ez az 50 másodperces videó mindent elárul:
Második meccs: vs. Redskins (12. hét)
Véleményem szerint idén ez volt Hawthorne legrosszabb meccse, és ahogy olvasgattam, kinti oldalakon is egyetértenek ezzel a Seahawks szurkolói. Apró megjegyzés, a meccs során megsérült, a negyedik negyed nagy részét kihagyta.
Negatív:
- Play action, play action és play action!!! Szó se róla, David következetes volt, az összes play action játékot elhitte, folyamatosan fellépett a futóra. Tegyük hozzá, az egész Seahawks LB egység szenvedett a PA játékok ellen aznap. Hawthorne szerencséje, hogy a Redskins nem használta ezt sokszor ki, nem igen passzoltak az ő által üresen hagyott területre. Azért volt egy nagyon rossz pillanata. PA játék jött, Hawthorne bestartolt, leütközte a FB-t, rájött, passz van, megfordult, elkezdett sprintelni. A FB összeszedte magát, elkapta a passzt és hozott 21 yardot. Igen, a FB lett volna passz esetén is az ő ember. Illetve itt van még egy eset, melyet ezen a linken GIF formában láthattok is. A 20 milliós kérdés, az 57-es mezben lévő Hawthorne mire indult el?
- Szenvedett akkor is, amikor hirtelen elnézte, merre jön a futás. Felismerte, hogy az jön, de habozott, hagyta, hogy blokkolják és sokszor simán arrébb tolták, miközben a futás rég elment mellette. Itt is látható, elindul jó felé, pillanatra megáll, addig a C blokkolja, a RB pedig hoz sima 10 yardot 3 helyett.
- Mint feljebb is írtam, alapvetően egy nagyon jól ütköző játékos. De itt megzavarodhatott a sok PA játéktól, mert ugyan jól ismeri fel Helu futását, jól is indul el arra, de valami elképesztően gyenge, már-már Casey Matthews szintű szereléssel rukkol elő.
- Ezen a meccsen látszott, vannak még technikai hiányosságai. Sokszor mondják, lassú vagy lassan dönt. Nos, ez kijött ekkor is párszor. Egyes helyzetekben nem tudta eldönteni merre induljon és inkább csak belevetette magát a tömegbe. Néha ebből tackle lett, de néha nagy homály. Úgy gondolom, ez javítható amúgy, nem buta játékos ő, jobban kellene formációból olvasnia, illetve RB szemét kéne figyelnie.
Pozitív:
- Sokak szerint az is lassúságát mutatja, hogy a labdás embert szinte csak a vonal mellett éri el, és csak kilöki őket. Szerintem ez nem teljesen így van, sokszor inkább feláldozott fél yardot, de jobb szögben érkezett RB-hez és egy lökéssel vonalon túl rakta. Ezzel pedig megáll a játék. Míg ha előbb odaér, rosszabb szögből jön tackle kísérlet, amit ha elront, könnyen sok yardot hozhat a futó.
- Nagyon jól tud zónázni, ez itt is látszott, ha éppen nem PA miatt rontott. Volt a meccsen egy lehúzott passza is, de delay of game büntetés miatt a játékot érvénytelenítették. Egyébként karrierje során 7 lehúzott passza van, ami nem sok 3 év alatt, de az azért látszik, tudja, hogyan kell leszedni, és nem esik kétségbe, ha vissza kell lépnie.
- Ezen a meccsen is látszott, sokkal erősebb, mint a mérete miatt gondolnád.
- Vezeti a védelmet. Szinte folyamatosan látni, ahogy mutogat, odaszól csapattársainak. Gyakorlatilag meg sem áll, csak megy-megy és magyaráz, ordibál. Rendkívül hangos a pályán, még a félelmetes Seahawks közönség hangzavara mellett (hogy az ellenfél O# beugorjon) is tudta utasítani a védelmet.
- Illetve a meccs kommentátorától is megtudtunk egy érdekes dolgot, újoncként 4 meccs alatt 3 facemaskjét törte össze. Mondom, erőből, fizikálisan játszik.
Harmadik meccs: vs. Bears (15. hét)
Nem volt gyenge meccse, de extrát sem csinált.
Negatív:
- Megint küzdött néha a fellépő blokkolóval. Látszik, nem tudja eldönteni, mi legyen. Visszalépjen, és arrébb lökje érkező blokkolót, erőből felvegye vele a harcolt, leforduljon róla. Sokat hezitál. Ezen változtatnia kellene nálunk, hiszen wide-9 esetén rendre oda fognak hozzá érni belső falemberek, és gyorsan reagálnia kell, ha futást fogni akarja.
- Előjött, hogy néha magasan szerel. Erős, így sokszor elég ez is, de hasznos lenne, ha beleadná teljes testét a szerelésekbe, szerintem több fumblet is ki tudna harcolni ez által.
- Emberfogásban nem olyan jó, Kahlil Bell csinált is róla egy TD-t. Bár tény, ez nem csak az ő hibája volt. Alapvetően jó helyzetben volt Bellhez képest, de Hannie (Bears QB) kivárt, Bell pedig improvizálni kezdett és tovább mozgott a megfutott hook route után is. Erre pedig késve reagált Hawthorne.
- Kijött újra, hogy jól szerel, de nem azonnal mindig. Bell is csinált ellene ütközés után még 3 yardot, illetve egyszer Kellen Davist 1 yardra a first downt érő hely előtt ütközte le, de David még 2 yardot kiszenvedett, mire Hawthorne levitte, ezzel pedig meg lett a first down.
Pozitív:
- Ha üresen marad (nem ér oda O-Lineból senki), akkor nagyon jól ismeri fel futás irányát, és gyorsan lép fel rá.
- A labdás emberhez közel már nagyon jó, olyankor kinyúl, hadonászik, de valahogy megállítja emberét.
- Nagyon jól olvassa a G húzásokat, meg alapvetően a saját kulcsait.
- Zóna esetén megint nagyon jó volt.
- A késleltetett futásokra is jól ér fel.
Láthatjuk, vannak hibái, de várhatólag, nem is lesz olyan drága, mint mondjuk Tulloch vagy Lofton lenne. Pete Carroll, Seahawks HC is utalt rá, ha szükséges, Wright középre tud mozogni, tehát e téren sincs akadálya, hogy Hawthorne mehessen szabadügynöknek. Sőt, a sajtóban már felmerült, hogy a 49ersben játszó Larry Grant célpont lehet Seattleben, mely megint arra enged következtetni, készen állnak David távozására. Kinti szurkolók sem tudják, hogyan kezeljék őt igazán. Szeretik, de tudják, nem a leggyorsabb, a Seahawks védelme pedig erre épül. Kenneth Arthur írta meg a legjobban: „Hawthorne nem egy elit LB. Nem egy nagyszerű LB. Ő egyszerűen jó LB.” Egyetértek ezzel, annyit még hozzátéve, kezdőnek tökéletes. Átlagosan simán hoz meccsenként 7 szerelést (kb. ez az átlaga is), jó futás ellen, zóna esetén nagyszerű (mai NFL-ben ez nem hátrány, úgy vélem).
Seattleben is tudják, Hawthorne nem hosszú távú megoldás, amivel egyetértek. Én személyében nem 5 évre akarok egy kezdő LB-t találni, nekem bőven elég, ha 1-2 évig tud kezdő lenni, míg az idei drafton érkező MLB nyugodtan felveheti liga ritmusát, nem kell első perctől kezdenie. Ha marad a nyugati parton, valószínűleg előbb-utóbb valaki átvenné helyét, a fentebb említett okok miatt.
Fontos megemlíteni vele kapcsolatban, tudja milyen wide-9 mögött játszani. Ugyan a Seahawks nem ilyen sémában játszik, de nagyon hasonlít. Alapvetően a Seahawks 2-gap rendszert használ, ami persze nem ugyanaz, mint Washburn sémája, de hasonlít rá, főleg egy MLB szemszögéből nézve. Ez pedig fontos lehet, hiszen a múltban nem egy LB-t láttunk szenvedni, amikor egy új sémában kellett volna boldogulni, ráadásul új csapattársakkal. Nem szabad elfelejtenünk, 2010-ben Sam szerepben is nagyon jól játszott, és akár nálunk az is lehetne, hiszen igazából nincsen olyan hely a mi 3 LB posztunkból, ami meg lenne oldva. Bár a sérülése, pontosabban térde miatt ez már nem biztos, hogy hosszútávon jó megoldás lenne, de mindenesetre, be tud ugrani, ha kell. Ez pedig Castillo számára is adna egy kis lehetőséget, teszem azt, Chaney beáll szélre, középre Hawthorne és snap pillanatában egy keresztezéssel cserélnek, ami akár támadófal blokkolási sémáját megzavarhatja. Persze, nem tudhatjuk, ha szerződtetnénk, akkor alapvetően mi miként tekintenénk rá. Szerintem mi sem tudnánk, draft és FA piac zárása után dőlne el ez igazából. Ha behúznánk, mondjuk Zach Brownt, akkor Hawthorne Mike lenne, ha Luke Kuelchyt, akkor meg Sam. A sérülése, térde komoly kérdés, de mégis képes volt tavaly ezzel 15 meccsen játszani, abból 14-en kezdőként, és közben vezér is volt.
A végére egy kis saccolás, szerintem 3-4 éves szerződéssel, évenkénti 3-4 milliós szerződéssel megelégedne. Az elit LB-ek ennél többet akarnának, de mint mondtam, amire nekünk kell, arra elég. Azt pedig szerintem mindenki tudja, a bajnokcsapatok nem a sztárigazolásokról híresek, hanem hogy megtalálják azokat a kevésbé felkapott játékosokat, akikre szükségük van a következő esztendőben. Remélem, mi is így teszünk.
Mert nekem egy ilyen játékos kell. Ja, említettem, ellenünk volt egy 77 yardos interception utáni TD-je.