Folytatjuk a védelemről szóló cikket, ma a 1 Gap rendszerrel ismerkedünk meg részletesebben.

Előre le kell szögezni, nem teljes 1 Gap rendszert mutatjuk be, hanem az új védőfal edző, Jim Washburn által preferált 1 Gap szisztémát. Erről a legfőbb tudnivaló, hogy hiper agresszív. Na, nem olyan értelemben, mint Jim Johnson féle védelem, hogy rengeteg a blitz vagy, hogy folyamatosan pass rush van. Nem is egy célúan, hogy csak a QB földbe döngölése a cél. De mielőtt Jim rendszerének a lényegét megismernék, muszáj megismerni az egész gap rendszer alapjait, de csak egyszerűen.

Azok számára, akik nem értik, hogy a fenti képen mik a nagy A, B, C betűk, ezek az úgynevezett gap-ek, azaz rések. A számok pedig jelzik, hogy egy adott védőjátékos hova álljon fel, ezt szokták úgy mondani, hogy 1-technika pl., azaz a védő a center valamelyik külső vállára áll fel, vagy 4-es technika, amikor a védő az OT belső vállához helyezkedik. Néhány esetben a szám már odamutat, ahol támadó falember nincs is, ekkor általában 1-2 yardra vannak az ő szélső vállától a védők. Tehát egy játék előtt adott a védő felállása (technika értelmében) és hogy melyik résre, lyukra kell dolgoznia (A, B, C és természetesen gyenge vagy erős oldalon). Azaz, ha neked kiosztanak egy lyukat, akkor azt kell mindenáron betömnöd, azaz a futás ott nem jöhet át, vagy ha passz van, ott kellene átjutnod. Persze, ez csak a felszíne az egésznek. Persze olyan is van, mikor egy védőnek egyszerre két lyukra kell figyelni, ez természetesen nehezebb is. Általában ezt használják a 3-4-es védelmek, míg az egy lyukas megoldást a 4-3-as felállású csapatok. De természetesen nincs olyan, hogy csak ezt, csak azt, kizárólag az gyakoribb és ennyi. Ennyi legyen is elég alapnak, akit bővebben érdekel a dolog, Demeter Ádám védőfallal foglalkozó cikkében sok mindent megtalálhat még róla.
És most térjünk át a 3-technikás védőkre. Ők azok, akik nem nagy darabok, ellenben atletikusak, gyorsan. Feladatuk rendkívül fontos, elméletileg minden egyes játékban a backfieldre kellene kerülniük, míg a másik belső DT felügyeli a középső lyukakat. Jim Washburn szisztémája is erre épül alapvetően, egy jó 3-technikás védő átjut, és megzavar mindent. Ő általában a B lyukon fog bemenni, értelemszerűen a 3-as helyről. Ezek a játékosok a tökéletes mintái az 1 Gap játékosoknak. Tehát még egyszer: neki blokkokat legyőzve/kikerülve, kihasználva sebességét, robbanékonyságát, atletikusságát minél rövidebb időn belül az irányító nyakán vagy a futón kell találni magát. De azért ez nem ilyen könnyű. Kevés is az olyan játékos, aki a profik között sikeres tud ebben lenni. Egy tökéletes példa az ilyen játékosra Warren Sapp, aki 2007-ben vonult vissza 12 év foci után. A következő cikkben bőven olvasható miért is.

Miért tudta Sapp olyan jól megverni azt az egyetlen egy embert? Nos, mert gyors volt, mint Russel Maryland és erős, mint Cortez Kennedy. Azaz egyszerűen atletikus volt, kellő erővel, heves vérmérséklettel, fantasztikus elszántsággal. Ez mellett meg volt a jó felépítése is, kellően alacsonyan tudta tartani a súlypontját, de mégis képes volt közel 300 fontja (olyan 135 kg) ellenére 4.46 másodperc alatt végig futni 40 yardot. Warren Sapp ideális 3-technikás játékos volt. Tehát a 3-technika kulcsfontosságú a 1 Gap rendszerhez.
Mint ahogyan az 1-technika is. Ilyenkor a védő a center egyik vállára áll fel, fő feladata pedig, hogy az összes középső futást leszedje, még azokat is, melyet a 3-technikás benyomulása miatt jön arra. Szinte olyan feladata van, mint egy 0-technikás NT-nek a 3-4 esetén, csak ő 1-es technikát használ, és DT. Az ideiális 1-technikás védő az 1 Gap esetén jól dolgozik akár double teams ellen is (azaz, ha kettőzik), nem tudják ketten se elmozdítani futás esetén, valamint néha, ha a játékhívás azt kéri, támadni tudja a passzolót. Ez az a poszt, ahol aztán nagyon ritkán tanulják meg a szurkolók a nevét, nem igazán van csillogás, de annál fontosabb hely. Jó példa ilyen játékosra Anthony McFarland és Brandon Mebane (alul a képen).

A legjobb 1-technikás védő jelenleg a ligában Albert Haynesworth, de az elmúlt 2 évben nyújtott szánalmas alakítása miatt inkább az alulértékelt Mebane-t mondanám. Az a helyzet, hogy ő sokoldalú, nagyon. Képes playmaker lenni, és sacket csinálni, majd utána 3 negyeden át csak egy apró fogaskerékként hajtani végig a falban. Pedig az ilyen fogaskerekek nem kapnak mindig kellő tiszteletet egy 4-3 esetén. 3-4 esetén inkább, hiszen lehet mondani, hogy több ember ellen küzd. Pedig valójában általában itt is. De meg kell nézni egy jellemző példát, milyen sikeres a mögötte lévő LB. Mert Mebane leszedi a falembert, jön a futó, le kell vinni, tisztán. Ez a feladata idén Tatupu-nak volt Seattle-ben, előtte Hawthorne-nak, és mindketten szinte nem engedtek futót 10 yardnál tovább előre. Mert nem blokkolta őket senki, hiszen Mebane kiszedte a középső falembereket.
Ennyi lenne az 1 Gap rendszer alapja, látható, nem bonyolult. De Jim Washburn egyedülálló 1 Gap rendszert használ. (A képek nagyobban is elérhetőek az alattuk található linkkel.)
Láthatjuk, milyen messze állnak fel egymástól a játékosok. Jason Babin áll jelenleg LE poszton, és 8-technikát alkalmaz, ami igazából azt jelenti, hogy a TE külső vállától még egy kicsit kijjebb áll fel. Jovan Haye áll mellette, aki meglepő módon 4-technikát alkalmaz, azaz nem a G külső, hanem a T belső vállára helyezkedett, ennek ellenére persze a B lyukat fogja támadni, mintha 3-technikában állna. De így általában a DE-k szoktak felállni, nem az egyik DT, ezért meglepő. A másik DT most azt hiszem Senderrick Marks 1-technikából az A lyukra indul, szinte azonnal, hiszen elég üres amúgy a fal közepe a védőknél. RE-nek Dave Ball állt fel, aki 5-ös technikával áll az OT külső vállánál, és értelemszerűen a C lyukra indul először. Ez egy tökéletes példa Jim Washburn felállásaira, azaz széles falat képez, kihúzza az OT-ket, TE-t a külső vállal, és középen ezzel próbál utat nyitni. Most a LB-ekre nem térnék ki, természetesen ebben a rendszerben nekik is fontos feladatuk van.
Ez szinte ugyanaz, egyetlen apró különbség van, a bal oldali DT most nem 4-es technikában, hanem 3-asban áll.
Ebben a felállásban mind a kettő DT 3-as technikát használ, és Babin bejött 5-ös technikára. Értelemszerűen a futó hiánya miatt lehet ennyire üresen hagyni az A lyukakat.
Ez három alapvető példa volt Washburn által kedvelt felállásra. Ami szembetűnő, hogy nagyon széles réseket hagy a saját játékosai között, ezért teljesen ki is megy a támadó fal széléig. De innen indul az igazi agresszivitása, rengeteg stunt-ot (azaz másik lyukat támad, mint amire felállt) használva éri el az irányítót a védelme. A Titans fala irányítása alatt sokkal kreatívabb, agresszívabb volt, mint a többi 1 Gap fal. Részletesebben ennél nem szeretnék belemenni az 1 Gap-be, mert a kezdőbb rajongóknak már szerintem ez is elég, a tapasztaltabbaknak pedig nem akarok hülyeséget írni, ha netán tévednék. Mert innentől már könnyen előfordulhat.
Ja, még valami: szurkoljunk, hogy a csoport riválisaink ne szerezzenek új RT-t, mert Washburn ott szeret a legjobban áttörni gyorsaságból, robbanékonyságból, és a 3 másik NFC East-es csapat ott elég pocsékul áll, különösen Colombo.
Holnap a CB poszt megoldásával fogunk foglalkozni, és már 5 draftra váró fiatal is szóba kerül. Tartsatok velünk akkor is.